JASI Library Stats for 30/03/2017

JASI OLSN

Total:72

60% of all OLSN libraries
are JASI libraries

Armstrong Township
Atikameksheng Anishnawbek First Nation
Atikokan
Black River - Matheson
Blind River
Bonfield
Britt
Bruce Mines & Plummer Additional Union
Burk's Falls, Armour & Ryerson Union
Callander
Chapleau
Cobalt
Cochrane
Dokis First Nation
Dorion
Dryden
Dubreuilville
Ear Falls
East Ferris
Elliot Lake
Emo Township
Espanola
Fort Frances
French River
Garden River First Nation
Gogama
Hearst
Hornepayne
Huron Shores
Ignace Township
Iroquois Falls
Kearney and Area
Kenora
Kirkland Lake (Teck Centennial)
Larder Lake
Magnetawan
Magnetawan First Nation
Manitouwadge
Marathon
Markstay-Warren
McGarry
M'Chigeeng First Nation
McKellar
Michipicoten First Nation
Mississauga First Nation
Nipigon
Nipissing First Nation
Oliver Paipoonge
Parry Sound
Perry Township
Powassan and District Union
Red Lake
Sables and Spanish River
Sachigo Lake First Nation
Schreiber
Seguin Township
Serpent River First Nation
Shawanaga First Nation
Sioux Lookout
South River - Machar Union
Spanish
Sundridge - Strong Union
Temagami
Temagami First Nation
Temiskaming Shores
Terrace Bay
Wasauksing First Nation
Wawa
White River
Whitefish River First Nation
Whitestone - Hagerman Memorial
Wikwemikong First Nation

JASI SOLS

Total:29

15% of all SOLS libraries
are JASI libraries

Addington Highlands
Admaston/Bromley
Algonquins of Pikwakanagan First Nation
Athens Township
Beausoleil First Nation
Bkejwanong First Nation
Brock Township
Chippewas of Rama
Curve Lake First Nation
Douro Dummer Twp
Edwardsburgh - Cardinal
Elizabethtown- Kitley Twp
Front of Yonge Twp
Georgian Bay Twp
Georgina Island FN
Hastings Highlands
Head Clara & Maria Twp
Kanhiote Tyendinaga Territory First Nation
Kettle & Stony Point FN
Killaloe Hagarty Richards
Ninda - Kikaendjigae - Wigammik First Nation
Prescott
Saugeen First Nation
Selwyn
Six Nations First Nation
Stirling - Rawdon
Trent Lakes
Westport
Whitewater Region

COMBINED

Total:102

32% of all libraries in Ontario
are JASI libraries

Addington Highlands
Admaston/Bromley
Algonquins of Pikwakanagan First Nation
Armstrong Township
Athens Township
Atikameksheng Anishnawbek First Nation
Atikokan
Beausoleil First Nation
Bkejwanong First Nation
Black River - Matheson
Blind River
Bonfield
Britt
Brock Township
Bruce Mines & Plummer Additional Union
Burk's Falls, Armour & Ryerson Union
Callander
Chapleau
Chippewas of Rama
Cobalt
Cochrane
Curve Lake First Nation
Dokis First Nation
Dorion
Douro Dummer Twp
Dryden
Dubreuilville
Ear Falls
East Ferris
Edwardsburgh - Cardinal
Elizabethtown- Kitley Twp
Elliot Lake
Emo Township
Espanola
Fort Frances
French River
Front of Yonge Twp
Garden River First Nation
Georgian Bay Twp
Georgina Island FN
Gogama
Hastings Highlands
Head Clara & Maria Twp
Hearst
Hornepayne
Huron Shores
Ignace Township
Iroquois Falls
Kanhiote Tyendinaga Territory First Nation
Kearney and Area
Kenora
Kettle & Stony Point FN
Killaloe Hagarty Richards
Kirkland Lake (Teck Centennial)
Larder Lake
Magnetawan
Magnetawan First Nation
Manitouwadge
Marathon
Markstay-Warren
McGarry
M'Chigeeng First Nation
McKellar
Michipicoten First Nation
Mississauga First Nation
Ninda - Kikaendjigae - Wigammik First Nation
Nipigon
Nipissing First Nation
Oliver Paipoonge
OLS - North
Parry Sound
Perry Township
Powassan and District Union
Prescott
Red Lake
Sables and Spanish River
Sachigo Lake First Nation
Saugeen First Nation
Schreiber
Seguin Township
Selwyn
Serpent River First Nation
Shawanaga First Nation
Sioux Lookout
Six Nations First Nation
South River - Machar Union
Spanish
Stirling - Rawdon
Sundridge - Strong Union
Temagami
Temagami First Nation
Temiskaming Shores
Terrace Bay
Trent Lakes
Wasauksing First Nation
Wawa
Westport
White River
Whitefish River First Nation
Whitestone - Hagerman Memorial
Whitewater Region
Wikwemikong First Nation

OLSN pending

Total:3

Mattice - Val Côté
Moonbeam
Val Rita - Harty

SOLS pending

Total:4

Carlow - Mayo Union
Deseronto
Greater Madawaska Twp
Marmora and Lake

All Libraries (Ontario)

Total:321

OLSN - 120
SOLS - 191
Undefined - 10

OLSN

Armstrong Township
Assiginack
Atikameksheng Anishnawbek First Nation
Atikokan
Aundeck Omni Kaning First Nation
Big Grassy First Nation
Billings Township
Black River - Matheson
Blind River
Bonfield
Britt
Bruce Mines & Plummer Additional Union
Burk's Falls, Armour & Ryerson Union
Callander
Cartier
Central Manitoulin
Chapleau
Cobalt
Cochrane
Dokis First Nation
Dorion
Dryden
Dubreuilville
Ear Falls
East Ferris
Elliot Lake
Emo Township
Englehart
Espanola
Fauquier - Strickland
Fort Frances
French River
Garden River First Nation
Gogama
Gore Bay Union
Greater Sudbury
Greenstone
Hearst
Henvey Inlet First Nation
Hilton Union
Hornepayne
Huron Shores
Ignace Township
Iroquois Falls
Iskatewizaagegan #39 First Nation
James Township (Elk Lake)
Kapuskasing
Kearney and Area
Kenora
Kirkland Lake (Teck Centennial)
Larder Lake
Loring, Port Loring and District (Argyle)
Magnetawan
Magnetawan First Nation
Manitouwadge
Marathon
Markstay-Warren
Mattagami First Nation
Mattawa
Mattice - Val Côté
McGarry
M'Chigeeng First Nation
McKellar
Michipicoten First Nation
Mississauga First Nation
Moonbeam
Naotkamegwanning First Nation
Nipigon
Nipissing First Nation
North Bay
Northeastern Manitoulin and the Islands
Ojibways of Onigaming First Nation
Ojibways of the Pic Rivers First Nation
Oliver Paipoonge
Opasatika
Parry Sound
Perry Township
Phelps
Powassan and District Union
Prince Township
Rainy River
Rainy River First Nation
Red Lake
Red Rock
Sables and Spanish River
Sachigo Lake First Nation
Sagamok Anishnawbek First Nation
Sault Ste. Marie
Schreiber
Seguin Township
Seine River First Nation
Serpent River First Nation
Shawanaga First Nation
Sheshegwaning First Nation
Sioux Lookout
Sioux Narrows
Smooth Rock Falls
South River - Machar Union
Spanish
St. Charles
St. Joseph Township
Sundridge - Strong Union
Tehkummah Township
Temagami
Temagami First Nation
Temiskaming Shores
Terrace Bay
Thessalon
Thessalon First Nation
Thunder Bay
Timmins
Township of South Algonquin
Val Rita - Harty
Wasauksing First Nation
Wawa
West Nipissing
White River
Whitefish River First Nation
Whitestone - Hagerman Memorial
Wikwemikong First Nation

SOLS (191)

Addington Highlands
Admaston/Bromley
Ajax (Main Branch)
Akwesasne First Nation
Alderville First Nation
Alfred et Plantagenet Township
Algonquins of Pikwakanagan First Nation
Alnwick Haldimand
Arnprior
Asphodel - Norwood Township
Athens Township
Augusta Township
Aurora
Bancroft
Barrie
Beausoleil First Nation
Belleville and John M. Parrott Art Gallery
Bkejwanong First Nation
Bonnechere Union
Bracebridge
Bradford West Gwillimbury
Brampton
Brant County
Brantford
Brighton
Brock Township
Brockville
Bruce County
Burlington
Caledon
Cambridge
Carleton Place
Carlow - Mayo Union
Casselman
Cavan Monaghan Libraries - Millbrook Branch
Champlain
Chatham - Kent
Chippewas of Rama
Chippewas of the Thames
Clarence - Rockland
Clarington
Clearview
Cobourg
Collingwood
Cornwall
Cramahe Township
Curve Lake First Nation
Deep River
Delaware Nation First Nation
Deseronto
Douro Dummer Twp
East Gwillimbury
Edwardsburgh - Cardinal
Elgin County
Elizabethtown- Kitley Twp
Essa
Essex County
Fort Erie
Front of Yonge Twp
Gananoque
Georgian Bay Twp
Georgina
Georgina Island FN
Grand Valley
Gravenhurst
Greater Madawaska Twp
Grey Highlands
Grimsby
Guelph
Haldimand County
Haliburton County
Halton Hills
Hamilton
Hanover
Hastings Highlands
Havelock - Belmont - Methuen
Hawkesbury
Head Clara & Maria Twp
Huntsville
Huron County
Innisfil
Kanhiote Tyendinaga Territory First Nation
Kawartha Lakes
Kettle & Stony Point FN
Killaloe Hagarty Richards
King Township
Kingston Frontenac
Kitchener
La Nation
Lake of Bays
Lambton County
Lanark Highlands
Laurentian Hills
Leeds and The Thousand Islands
Lennox and Addington County
Lincoln
London
Madawaska Valley
Madoc (Centre Hastings)
Markham
Marmora and Lake
Meaford
Merrickville - Wolford
Middlesex County
Midland
Milton
Mississauga
Mississaugas of New Credit First Nation
Mississaugas of Scugog Island First Nation
Mississippi Mills
Muskoka Lakes Township
New Tecumseth
Newmarket
Niagara Falls
Niagara-on-the-Lake
Ninda - Kikaendjigae - Wigammik First Nation
Norfolk County
North Grenville
North Kawartha
North Perth
Oakville
Orangeville
Orillia
Oshawa
Otonabee - South Monaghan
Ottawa
Owen Sound and North Grey Union
Oxford County
Pelee Island
Pelham (Town of)
Pembroke
Penetanguishene
Perth and District Union
Perth East
Petawawa
Peterborough
Pickering
Port Colborne
Port Hope
Prescott
Prince Edward (County of)
Quinte West
Ramara Township
Region of Waterloo
Renfrew
Richmond Hill
Rideau Lakes
Russell Township
Saugeen First Nation
Scugog Memorial
Selwyn
Severn Township
Shelburne
Simcoe County Library Cooperative
Six Nations First Nation
Smiths Falls
Southgate - Ruth Hargrave Memorial
Springwater Township
St. Catharines
St. Marys
St. Thomas
Stirling - Rawdon
Stormont, Dundas and Glengarry County
Stratford
Tay Township
The Blue Mountains
Thorold
Toronto
Trent Hills
Trent Lakes
Tudor Cashel Baverstock Memorial
Tweed (Municipality of)
Tyendinaga Township
Uxbridge Township
Vaughan
Wahta Mohawks First Nation
Wainfleet Township
Wasaga Beach
Waterloo
Welland
Wellington County
West Grey
West Lincoln
West Perth
Westport
Whitby
Whitchurch - Stouffville
Whitewater Region
Windsor
Wollaston and Limerick Union
Woodstock

Undefined

Anishinabek of Wauzhushk First Nation
Conmee
Constance Lake First Nation
Dobie
Lac Seul First Nation
Latchford
North Caribou Lake First Nation
OLS - North
Oneida First Nation
Pic Mobert First Nation